INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Kornecki  

 
 
1761 lub ok. 1770 - 1831
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kornecki Jakub (1761 lub ok. 1770–1831), rzeźbiarz, malarz i snycerz. Był synem snycerza Ignacego, a wnukiem Piotra, rzeźbiarza, malarza i snycerza. Ignacy (ur. 1741 w Gdowie, zm. 1821 w Krakowie, wg Chmiela, lub raczej przed r. 1800 w Jędrzejowie, wg Kaczkowskiego), pracował początkowo z ojcem i braćmi w okolicach Bochni, później przeniósł się w Kieleckie. Możliwe, że mieszkał ok. r. 1760 w Jędrzejowie i że jego dziełem jest wyrzeźbiony w r. 1764 grobowiec bł. Wincentego Kadłubka w kościele cystersów w Jędrzejowie. K., razem z ojcem i młodszym bratem Joachimem, pracował w ostatnich latach XVIII w. dla kościoła parafialnego w Jędrzejowie. Brał udział w restauracji tegoż kościoła, w którym Korneccy wykonali rzeźby, złocili organy i ołtarze. K. namalował obraz Św. Trójca dla ołtarza głównego. Od r. 1800 (wraz z Joachimem) wykonywał wiele prac dla klasztoru i kościoła cystersów w Jędrzejowie (po częściowym spaleniu kościoła), na zamówienie opata cystersów Bernarda (Jana) Niegolewskiego. K. rzeźbił ozdoby dla organów, postacie: Dawid, Św. Cecylia, postacie aniołów (niektóre z tych rzeźb, przeniesione po kasacie klasztoru do Kielc, zostały ustawione w parku miejskim). Również w czasie pobytu w Jędrzejowie K. wyrzeźbił statuę Św. Jan Nepomucen (w piaskowcu pińczowskim), będącą portretem opata Niegolewskiego. Figura ta, ustawiona na zewnątrz murów klasztornych, przeniesiona została później do parku w Kielcach, gdzie się obecnie znajduje.

W r. 1818, po kasacie klasztoru cystersów w Jędrzejowie, znalazł się K. w ciężkim położeniu materialnym. Pracował jeszcze na Kielecczyźnie. W r. 1823 przeniósł się wraz z bratem Joachimem do Krakowa. Przerzucił się na malarstwo (dekoracyjne i sztalugowe). W zbiorach Pawlikowskich we Wrocławiu zachowały się rysunki K-ego, sygnowane, robione tuszem i kredką. Są to: Projekt pomnika św. Stanisława Szczepanowskiego (1805), Św. Jan Ewangelista, Św. Jan Apostoł, Studium z rzeźby antycznej, Św. Józef, Madonna z Dzieciątkiem, Głowa starca, Sen Jakuba. K. zmarł w Krakowie w 1831 r. na gruźlicę, wg Kaczkowskiego «około 70 lat życia, w domu dominikańskim pod Matką Boską, przy ulicy Mikołajewskiej» (Mikołajskiej).

 

W. Ilustr. Enc. Gutenberga, (mylne informacje); Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler, (mylne informacje); Antoniewicz Boloz J., Katalog Wystawy Sztuki Polskiej od roku 1764–1886, Lw. 1894 (jako Kornecki Jan); Katalog zabytków sztuki w Polsce, T. 3: Województwo kieleckie, z. 3: Powiat jędrzejowski, W. 1957 s. 10; toż, z. 4: Powiat kielecki, W. 1957 s. 42; Zbiory Pawlikowskich. Katalog, Oprac. M. Grońska i M. Ochońska, Wr. 1960; – Gąsiorowski W., Cechy krakowskie, Kr. 1860; Kaczkowski I. L., J. K. snycerz, Pamiętnik Kielecki na rok zwyczajny 1874, Pod red. ks. W. Siarkowskiego, W. [1874] s. 56–61; Morelowski M., O trzech wiążących się grupach malarzy, rzeźbiarzy, snycerzy i innych artystów Polaków szkoły krakowskiej XVIII i początku XIX wieku i ich związkach z zagranicą, Prace Kom. Hist. Sztuki, Kr. 1930–4 V s. XXXV, XLI; Pamiętnik Kielecki na rok zwyczajny 1870, Kielce 1870 s. 129; Prace Kom. Hist. Sztuki, Kr. 1930–4 V z. 1, Sprawozdania z posiedzeń, s. LI (A. Chmiel).

Róża Jodłowska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.